Yabancıların gözdesi SBN Sigorta

Bu yılın ilk 10 ayında prim üretimini yüzde 23.6 oranında artırarak 19.6 milyar TL’ye ulaştıran sigorta sektörüne yabancılar yoğun ilgi gösteriyor

Şu anda sektörün prim üretiminin yüzde 70’ini her ne kadar yabancılar gerçekleştirse de sektörün büyüme potansiyeli iştah kabartıyor. Genç nüfus, sigortalılık oranının düşük olması nedeniyle önümüzdeki dönemde yeni ortaklıklar, satın almalar görmemiz mümkün.

Bu yılın ilk 10 ayında 68 milyon TL prim üretimi gerçekleştiren SBN Sigorta’nın Genel Müdürü Recep Duray, sektöre yabancı ilgisinin sürdüğünü belirtti. ‘SBN ile ilgilenen var mı?’ sorusunu Duray, “Bizim de kapımızı çalan var. Uygun olup olmamasına bakılıyor. Tabi bu sermayedarın değerlendireceği bir konu” yanıtını verdi.

Eş-dost kazaları...

Bu arada, bu yıl kasko fiyatlarına yüksek zamlarla gündeme gelen sigorta sektöründe eylül itibariyle kasko fiyatları gerilemeye başlamış durumda. ‘Fiyatlar neden düştü?’ sorusuna Duray, “Sektör kâr etmeye başladı. Sonuçta serbest piyasa ekonomisi, kaskoda poliçe kesmek isteyen şirket sayısı arttı. Fiyatlar geriledi” dedi.

Kasko fiyatlarına rağmen sektörde eş-dost kazalarında azalış olmadığını hatırlatan Recep Duray, “Bunun etkisini 2014’te göreceğiz. Poliçe yenilerken hasarsızlık indirimi alamayanlar, ‘keşke daha dikkatli olsaydım’ diyecek” yorumunda bulundu. Şu anda sektörde mevcut hasarların yaklaşık yüzde 10-15’inin abartılmış, sahte hasarlar olduğu tahmin ediliyor.

Anadolu’ya ağırlık verdi

Kasko ve trafik sigortalarının kârsız bir alan olduğunu belirten Duray, “Yangın, mühendislik, DASK ve Tarsim satışlarına ağırlık verdik” diye konuştu. Recep Duray, ‘Anadolu sigortacılığı’ yaptıklarını da belirterek şu bilgileri verdi: “Burada banka kanalını etkin kullandık. Şekerbank çiftçi, KOBİ ve esnaf olmak üzere geniş bir müşteri tabanına sahip. Bizde çiftçi, KOBİ ve esnafa yönelik yeni ürünler sunduk, ciddi talep geldi. Bizim risklerimizin yoğunluğu Anadolu’da” dedi.

Kaskoda ağırlığı azalttı, kâra geçti

1990 yılında kurulan ve 2007 yılında Şekerbank Personeli Munzam Sosyal Güvenlik Sandığı Vakfı tarafından hisseleri satın alındıktan sonra ismi SBN Sigorta olarak değiştirilen şirket, Şekerbank’ın şubeleri ve acentelerle birlikte yaklaşık 1.000’in üzerinde noktada satış yapıyor.

2012’de yeniden yapılanma sürecine girdiklerini hatırlatan Duray, daha niş alanlarda faaliyet gösteren, banka kanalını etkin kullanarak kârlılığa önem veren bir şirket olduklarını kaydetti.

Şirket, yeniden yapılanma sürecinde satışlarda da kasko ve trafik sigortalarındaki ağırlığı azalttı. Şirketin, prim üretiminde kasko ve trafik satışlarının payı yüzde 75’lerden yüzde 25’e düşmüş durumda. Duray, bu durumun devam edeceğini söyledi. Oto sigortalarının payının azalmasıyla kâra geçtiklerini kaydetti. Duray, özkaynak kârlılığı en yüksek şirketlerden biri olmayı hedeflediklerini söyledi.