Sürdürülebilir büyüme sürdürülebilir kârlılık

SBN Sigorta Genel Müdürü Recep Duray , SBN Sigorta’nın  2015 yıl sonu sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Duray, SBN Sigorta olarak  2012 yılından itibaren başlattıkları  “kârlılık içinde büyüme”  stratejilerinde 4 tam yılı doldurduklarını belirterek artık   "sürdürülebilir büyüme / sürdürülebilir kârlılık"   dönemine geçtiklerini bildirdi.   
 
Duray sözlerine şöyle devam etti:  “Bu, varış noktası olan bir yolculuk değil. Geçmiş dört yılda pek çok alanda yaptığımız esaslı dönüşümü şimdi iş ortaklarımıza, müşterilerimize daha etkili anlatacağımız bir döneme başladık. Son dört yılda, aralıksız olarak hem sektör ortalamasının üzerinde  büyüyen hem de kârını artıran Şirketimiz, bundan sonraki süreçte bu seviyelerin korunmasına odaklanacaktır.”
 
2015 yılı üretimlerinin  % 67’sinin oto dışı kaynaklı olduğunu belirten SBN Sigorta Genel Müdürü, Recep Duray, geçen yıl  hedefleri doğrultusunda üretim  gerçekleştirdiklerini, yılın özellikle son çeyreğinde etkisini hissettiren fiyat düzeltmelerinin de etkisi ile, kârlı olduğuna inandıkları şehir ve araç gruplarında bir önceki yıla göre daha fazla oto üretimi yazdıklarını söyledi.
  
Duray belirledikleri hedeflere ulaşma ve uygulanan stratejilerde çalışanlarının emeklerinin yadsınamayacağının altını çizerek, “Sektörde bizi farklılaştıracak çalışmalara odaklanıyoruz. 4 yıllık dönüşüm hikâyemizi insani sorumluluk eksenine oturtmaya yoğunlaşırken bunu aynı zamanda yeni bir sıçrama zemini olarak da düşünüyoruz. Büyüme ve gelişme debimizi sürekli kılacak anlayışı besliyor, onu güçlendiriyoruz. Arabanın gösterge tablosuna göz atmayı sürdürüyoruz ama onun ölçemediği nice özelliklerinin onu iyi bir araba yaptığını da unutmuyoruz.  Şirketimizin, sektörde personel turnover’ının en düşük olduğu şirketlerden birisi olmasından gurur duyuyoruz” dedi.
 
Oto sigortalarında hizmet, kalite ve yaygınlığının önemine de değinen Duray, en çarpıcı şekilde gözlemlenmesi için uğraş verdikleri servis ağlarının kalite standartlarının yükseltilmesi için çabalarının 2015 yılında da artarak devam ettiğini belirtti ve “Son 3 yılda anlaşmalı servis ağımızı tüm Türkiye çapında iki katına çıkarttık. Bu da müşteri memnuniyetimizi oldukça artırdı” diyerek sözlerini sürdürdü : 
 
‘’Dört yıldır süren önemli dönüşümün sonuçlarından biri olarak her zaman ifade ettiğimiz üzere, sektörün tüm oyuncularına eşit ölçüde zarar veren fiyat rekabetinden uzak durmak hala öncelikli amaçlarımızdan bir tanesi. Müşterilerimizin ve acentelerimizin ihtiyacı olan teminatı sağlamak, bize ihtiyaç duydukları zamanda onların yanında olabilmek ve bunu yaparken de bizim için ne kadar değerli ve önemli olduklarını onlara hissettirmek öncelikli hedeflerimizden olmuştur. ‘’
 
2015 yılının son aylarında Şirket için önemli bir gelişme yaşadıklarını ifade eden Duray, kiracı oldukları Nişantaşı binasından kendi mülklerini satın alarak İstanbul’un finans merkezi olan Büyükdere Caddesi’ndeki Metrocity’e taşındıklarını gururla söyledi, “Bir sigorta şirketi olarak, kendi kaynaklarımızı kullanarak, Genel Müdürlük merkezimizi satın alabilmiş olmak beni de, yönetimimizi de, çalışanlarımızı oldukça gururlandırdı”  dedi.
 
Bir yandan bankasürans alanında yenilikçi ürünlerle Pazar payını ve etkinliğini sürdürdüklerini, bir yandan da acente ve broker kanallarında seçici bir büyüme içerisinde olduklarını ifaden eden Duray önümüzdeki dönemde de iyi ve butik hizmet verebilecekleri  sayıda acente ile oto/oto dışı dengesini koruyarak, çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.  Yeni acente kuruluşu için her ay onlarca başvuru aldıklarını belirten Duray önceliklerinin ise oto/ oto dışı dengesi sektör ortalamasının üzerinde ve henüz SBN Sigorta’nın bulunmadığı yerler olduğunu ifade etti.
 
Bir şirketin öncelikle,  ileriye yönelik gerçekçi planlara sahip olmasının gerekli olduğunu söyleyen  Duray, “2015’te sadece gelirlerimizi arttırmadık,  aynı zamanda iş ortaklarımıza  uygun ürünlerle çözüm önerileri sunduk, verimliliğimizi  arttırmak ve finansal hedeflerimize ulaşmak için çalışmalarımızı ‘sürdürülebilir büyüme / sürdürülebilir karlılık’  kapsamında sürdüreceğiz” dedi.