SBN Sigorta, 2014 yılını da karla kapattı

2014’ün tüm çeyreklerinde kar açıklayarak yıl sonuna ulaştıklarını belirten SBN Sigorta Genel Müdürü Recep Duray, “2014 yılında elementer sigortacılık yüzde 9 büyüme gösterdi. Biz ise yüzde 25  büyüdük. Karımız 5 milyon TL’yi aştı. Bu bir önceki yıla göre % 120’lik bir kar artışını ifade ediyor. Hem büyümeyi hem de karı bir arada başaran ender şirketlerden biriyiz. Sağlıklı büyüme ve kar, bilanço yapımızı da her geçen gün daha da güçlendiriyor. Gelecekte piyasa koşulları ne kadar zorlu olursa olsun mücadele edecek gücümüz olacağına dair inancımız tam. SBN Sigorta olarak karlılık içinde büyüme stratejimiz 2015’te devam edecek” diye konuştu.

Duray şöyle devam etti: “2012, 2013 ve 2014 yıllarında mevcut performansımızı artırarak sürdürdük. SBN Sigorta, 11 çeyrektir üst üste kar açıklayabilen nadir şirketlerden biri haline geldi. Kuşkusuz bu durum, kararlılıkla yürüttüğümüz oto dışı ağırlıklı çalışmalarımızın bir sonucu. Sektör ortalamalarında veya üzerinde büyümeye devam ederken bir yandan da karlılığımızı ciddi anlamda artırıyoruz. Biz yıkıcı rekabete girmeyi tercih etmiyoruz. Piyasa şartları değişmediği müddetçe, şirketimiz büyümeye devam ederken, bu odağını koruyacaktır’’.

“Büyümeye devam edeceğiz”

Büyümeye devam edeceklerini, ancak sadece pazar payına veya sıralamaya odaklanmayacaklarının altını çizen Recep Duray, “Karlılık içinde büyüme stratejimiz sayesinde yılı güzel sonuçlarla kapattık, 2014 karlı bir şekilde büyümeyi başardığımız bir yıl oldu.

Sektördeki rekabetin şiddetine karşın elde ettiğimiz bu sonuçların büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum. Operasyonlarımızı kolaylaştırmak ve giderlerimizi azaltmak için çalışmalarımız yeni yılda da sürüyor” dedi.

Banka sigortacılığını en etkin şekilde kullanan sigorta şirketlerinden biri olduklarının altını çizen Duray, “Bankasürans çalışmaları, bankaların sigortacılıktan elde edecekleri komisyon gelirlerine odaklanmalarına paralel olarak, hızla artıyor. Banka sigortacılığının sektörden beklentisi ise yenilikçi ürünler ve fiyat avantajı. Biz de SBN Sigorta olarak Şekerbank ile banka sigortacılığı konusunda oldukça iyi işler yaptık. Üretimimizin %60’dan fazlasını banka sigortacılığından sağlıyoruz. Toplam üretimdeki bankasurans payında sektör ikinciliğimiz devam ediyor. 2014 yılında risk seçimine dikkat ederek ve düşük riskli segmentlere yönelerek, etkin hasar kontrolü yaparak, hasar dosya sayısını azaltarak, genel maliyetlerimizi düzenleyerek karlılığı yakaladık. SBN Sigorta’nın yeniden yapılandırıldığı 2012 yılında, bu bizim için önemli bir seçimdi ve biz bunu, bu döneme kadar hedefimizden sapma yaşamadan başardık” diyerek sözlerini tamamladı.